Kilit Çeşitleri,Kullanım Alanları ve Özellikleri

 Kilit; Kapı,dolap,pencere,kasa gibi günlük olarak kullandığımız eşyaların güvenliğini,aç-kapa işlemlerini yerine getiren mekanizmadır.Bu mekanizma bir dizi parçadan oluşmaktadır.Bu parçaların bir veya birden fazlası işlevini yitirdiğinde,üzerinde bulunduğu eşyanın işlevsellik açısından kullanılmaz hale gelmesine neden olmaktadır.

 Kilitler geniş bir yelpazede kullanıma sunulmaktadır.Çeşitleri hemen her sektörde görülebilir olması,günlük hayatımızda pek dikkat etmediğimiz ancak her yerde kullandığımız ürünlerdir.

Kilit Çeşitleri:

Asma Kilit

Çelik Kapı Kilidi

Çekmece Kilidi

Demir Kapı Kilidi

Dış Kapı Kilidi

Elektrikli Kapı kilidi

Araba Kapı Kilidi

İç Kapı (oda) Kilidi

WC Kapı Kilidi

Panik Bar (Yangın Kapısı) Kilidi

Dolap Kilidi

Yarı ve Tam otomatik Kilitler

Topuzlu Kapı Kilidi

Seyahat Asma Kilidi

Motosiklet-Bisiklet Kilidi

Kasa Kilidi

Alarmlı Kilit

PVC Pencere Kilidi

Ahşap Pencere Kilidi olarak sıralayabiliriz.

 Bir olayın,durumun,sistemin “kilit noktası”  tabiri aslında kilitlerin nedenli önemli bir kullanıma sahip olduğunu güzel bir şekilde ifade etmektedir.

Kilit Çeşitleri-Özellikleri

Geçmişte kullanılma alanları oldukça kısıtlı olmasına rağmen günümüzde görüldüğü üzere azımsanmayacak kadar fazladır.Teknolojik gelişmelerin etkisiyle yapı ve özelliklerinde değişiklikler olmuş,şartlara uyum sağlanmış,amaç ve faydaya göre şekillenmiştir.

 Kilit mekanizması parçaları mil,kol,yay,göbek,çark ve dil kısmından oluşur.Bu Kısımların çalışmasını sağlayan anahtardır.Anahtar kapı göbeğine takılır,şifrelenmiş göbek içindeki pimler anahtar üzerinde ki şifre kısımlarına oturur,bir problem yok ise anahtar tüm mekanizmanın çalışmasını sağlar.Bunun haricinde anahtar yerine kol,topuz veya otomatik olarak anahtar görevi yapan kilit mekanizmaları da mevcuttur.Genel olarak kilit çalışma prensibi böyledir.Kullanım alanı ve özelliklerine göre yapısı ve cinsi değişmektedir.Sıraladığımız bu bilgiler umarız sizlere fayda sağlamıştır.

 Tüm kilit çeşitlerinde güvenilir ve kaliteli servis için firmamızdan gerekli servisi talep edebilirsiniz.Sorunlarınıza etkili ve kalıcı çözümler sunmaktan gurur duyarız.Bu bilgiler ışığında sizlere işimize ne kadar önem verdiğimizi anlatmaya çalıştık.Bu önem siz müşterilerimizin güvenliği için yapılabilir ne varsa araştırıp geliştirmektir.Tercihiniz ne olursa olsun güvenli günler sizinle olsun.

 

 

Çilingir724

 

 

Tel: 02163614242

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir