Çilingir Anahtarcı

[divider top=”0″]

[divider top=”0″]

Çilingirlik, yüzyıllar öncesine dayanan en eski mesleklerden biridir. Kilit mekanizmalarının icadıyla birlikte kilit ve anahtarlar demirciler tarafından imal edilmekteydi. Bu yüzden çilingirler hem imalatçı, hem de çilingirlik görevini yaparlardı.

Eskiden anahtarı kaybolmuş ve kilitli kalmış kapıları maymuncukla açmak, bozuk kilitleri onarmak ya da yeni anahtar ve kilit üretmek, bazı makinelerin küçük parçalarını eskisine benzer biçimde yeniden yapmak başlıca çilingirlik işleri arasındaydı. Günümüzde kilit, anahtar ve benzeri eşyalar modern kilit ve anahtar firmaları tarafından seri olarak üretildiği için, çilingirlerin önemi azalmış, onların yerini hazır kilit ve anahtar satan ya da bir anahtardan makine ile benzerlerini çoğaltan anahtarcılar almıştır.

Çilingir nedir? Çilingir anahtar ve kilit sistemlerinin yapısı ve kullanım biçimine hakim,bu sistemlerin işleyişinde meydana gelebilecek sorunları çözebilecek ilgili mesleğin ustasıdır.Teknolojinin hızla gelişmesi bu sektörde de birçok yenilik ve değişime neden olmuştur.Bir anahtar ile birden fazla kapıyı açan anahtardan tutun,anahtar olmadan açılabilen kapılara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.Bu meslek belirli alanlarda ihtiyaç veya hizmet sektörüne katkı sağlamaktadır.Çilingir ustası nasıl olunur? Çilingir mesleği usta-çırak ilişkisi  veya meslek okulları vasıtasıyla birebir eğitim ile kazanılmaktadır.Yaklaşık 10 senelik süreç sonunda ustalık belgesine sahip olunabilmektedir.Çırak yetiştirmek içinde “Usta Öğretici Belgesi” bulundurma zorunluluğu ve “Anahtarcılar ve Çilingirciler Odası”‘na üye olmak gerekmektedir.

Mesleki Gereklilik:

      Çilingir sadece anahtar veya kilit değil,kapı türü ve yapısına da hakim olmalıdır.Bunun nedeni kilit çeşitlerinin her kapı türüne uygun olamayacağıdır.Örnek vermek gerekirse bir oda kapısı kilidi bir çelik kapıya monte edilemez.Buda bilgi birikim ve tecrübe ile gerçekleşebilmektedir.Konusu açılmışken kapı güvenliği hakkında bazı bilgilere değinmek gerekmektedir.Bir kapının güvenliği üstündeki kilit sistemine bağlıdır.Kilit ne kadar güvenli ise kapı da o denli güvenli ve sağlamdır.Kapının çelik özelliğe sahip oluşu,onun sağlam olduğu anlamına gelmez.Piyasada çelik kapı diye satılan kapıların birçoğu aslında satış ve pazarlama olarak hızlı üretimle piyasaya sürülen,aslında çeliğe yakışır bir güvenlik imajı çizmemektedir.

Mesleki Durumlar:

Çilingir ustası mesleki pozisyonundan ötürü kilit ve kilit sistemlerine sahip alanlardaki arıza ve bozulmalara çözüm üretmektedir.Bu bir ev kapısı,otomobil kapısı,kasa kilidi vb. olabilir.Hizmet alanlarını kısaca sıralamak istersek;

Ev,ofis,dükkan,mağaza,depo,apartman,otomobil,minibüs,otobüs,kamyon vb.

Otomobil ve Çilingir :

Otomobil anahtar ve kilit sistemlerinde yeni özellik olarak elektronik veri transferiyle anahtar kumanda ve araç arasındaki iletişim sonucunda kapı ve kontağın açılmasını sağlayan sistemin adı “immobilizer” olarak bilinmektedir.İmmobilizer hem mekanik hemde elektronik bilgi ve birikim gerektiren hizmettir.Bir immobilizer anahtarın tamir veya değişimi için,ilgili kumandaya uygun yazılım ve donanıma sahip olunması şarttır,aksi durumlarda yapılabilecek pek bir şey yoktur.Çağa ayak uydurabilen işinin erbabı çilingir ustaları bu hizmeti verebilmektedir.

Çilingir Yetki Belgeleri:

  1. Kilit Açma Tutanağı
  2. Çilingir Yaka Kartı
  3. Çilingir Ustalık  veya Kalfalık Belgesi
  4. Çilingir ve Anahtar Tarifesi (Firmada bulunur)

Firma olarak her türlü belge,alet,hırdavat,yedek parça ve bilgiye  sahip olarak siz değerli müşterilerimizin memnuniyeti için çalışmaktayız.

Mesleki sorumluluk olarak çilingir(anahtarcı) ustası müşterilerine gece-gündüz,bayram,tatil günleri demeden hizmet vermektedir.

Not:Bu belgelere sahip olmayan kişi ve kuruluşlar,kayıt dışı çalışmaktadırlar.Kişisel ve kurumsal olarak doğabilecek sorunlara meydan vermemek için bu kişi ve kuruluşlar ile çalışmamanız sizin faydanıza olacaktır.Kötü sonuçlanan durumlarda hiçbir hukuki hakka sahip olamayacağınızı bilmenizi isteriz.

 Çilingir 7/24

Adından da anlaşılacağı gibi haftanın yedi günü ve günün her saati çilingir ve anahtar servisi vermekteyiz.Birgün lazım olur diye numaralarımızı kayıt etmenizi istiyoruz.Bize ulaşabileceğiniz telefonlar;

0216 361 4242

0530 701 06 30

 

Çilingir Anahtarcı

Bunları da sevebilirsiniz