Anahtar Çeşitleri

Anahtar ve Anahtar Çeşitleri

Anahtarlar;Evimizin,odamızın,ofisimizin,arabamızın,kasamızın,kilidimizin açılmasını veya kapanmasını sağlayan yegane malzeme,ekipman,araç veya üründür.

[dropcap style=”2″ size=”3″]A[/dropcap]nahtar zaruri ihtiyaç ürünlerinin içinde yer almaktadır.Anahtarı herhangi bir amaçla kullanmayan yoktur.Her gün,her birey günde bir çok kez kullanmak zorundadır.Bu süregelen,alışkanlık haline gelen,monotonluk derecesinde ki kullanımı olan anahtarlar şekil,cins,yapı ve özellik bakımından belirli kategorilere arılmaktadır.Ev-ofis-dükkan-mağaza-depo ,kasa ,sandık ,asma kilit ,araba,dolap anahtarı vb. Anahtar toplama oyunu gibi internette oyun olsun hayatımızın hemen her köşesinde anahtar ile ilgi bir durum görülmektedir.

Eski Anahtarlar

[dropcap style=”2″ size=”3″]B[/dropcap]ilinen en eski kilitler, dört bin yıl önce kullanılmış olan tahta Mısır kilitleridir. Bu kilit örneklerine, hem piramitlerde, hem de o tarihlerden kalma alçak kabartmalarda rastlanmıştır. Söz konusu kilitler, içi boşaltılmış dili bulunan pimli bir türdü. Anahtarı, eğri ucunda pimler bulunan, yassı bir tahta çubuktan oluşurdu. Kilide sokularak yukarı doğru kaldırıldığında, pimler, lokmadan dilin içine sarkan pimleri yukarı doğru kaldırıp, dilin geri çekilmesini sağlardı. Bu kilitler yaklaşık 60 cm büyüklükte yapılıyordu.Mısır kilidinin bir türü, İskandinavya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde, XX. Yüzyılın sonlarına kadar kullanıldı. Ama bunlarda , dilin içinden değil de, lokma üstündeki bir delikten pimlere ulaşır ve dil, anahtardan ayrı çekilirdi.Eskiden çok kullanılan bir başka kilit türü de, Çin’de dünyanın başka bölgelerinde rastlanan, çengel-yay ilkesine göre çalışan asma kilitti. Bu kilidin dilinde, içine bir yaprak yayın girip sıkıştığı çentik (Bazen bir çıkıntı) vardı. Düz bir metal lama biçimindeki anahtar, dilin içine sokulur, yaya bastırarak, çengelleri girintiden kurtarır, böylece dil geri çekilirdi.Başka bir yalın kilit türü de, vida hareketli asma kilittir. Bunun anahtarı yalın bir cıvatadır. Anahtar döndürülürken, göbek geri çekilerek kelepçeyi serbest bırakır. Bütün Avrupa’da kullanılmış olan bu kilit, İran’da hala yapılmaktadır.Günümüz kilit ve anahtar yapılarına baktığımızda geçmişten gelen özelliklerin harmanlanarak günümüzde kullanılmaya devam ettiğini görürüz.Şimdi ki dönemde elektronik kilitler ile belirli şifreler aracılığı ile kapının açılıp-kapanması,parmak izi tanıma sistemleri ile şifreye dahi gerek olmadan parmak izi ile çalışan kilitler eski nesil kullanımına son vermektedir.

Çeşitleri:

Araç (otomobil,otobüs,kamyon,motosiklet) – İmmobilizer

Kapı (çelik kapı,oda kapısı,ahşap kapı,demir kapı)

Çelik Kasa-Para Kasası

Asma Kilit

Sandık-Dolap

Bu konular ile ilgili bir sıkıntınız,ihtiyacınız,kilit değiştirme fikriniz,daha iyisi hangisidir,kopyalama-çoğaltma,yetkilendirme, diye merak ettiğiniz konular varsa,ne yaptıracağınıza karar veremiyorsanız,sizin için öncelik güvenlik ise bize danışabilirsiniz.

İrtibat numaramız 02163614242

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir